BIO

Vilém Žák se narodil v roce 1965 v Rakovníku.

Fotografování se věnuje od dětství. Certo, na 12 snímků z provenience tehdejší NDR, byl první fotoaparát, se kterým začínal. Základy zpracování černobílé fotografie dostal od svého otce. Jako domácí fotokomora, tak jak to bylo v té době standardem, posloužila koupelna. Pak už přišla první nádherná zrcadlovka Praktina FX, následovala Practica BX 20 a nakonec technika Nikon, které zůstal věrný dodnes.


Vilém Žák měl dosud 16 samostatných výstav, z toho jednu v Chicagu pro místní českou diasporu. Jeho fotografie se staly součástí čtyř odborných přírodovědeckých publikací. Je autorem mnoha fotografií, které posloužily jako podklad pro obaly hudebních nosičů, nebo promo fotografií hudebníků. Vilém je autorem řady kalendářů s přírodními motivy, nebo s technickou a stavební infrastrukturou.

Aktuální výstava

Afrika ještě žije…


Nemá to být alarmující název výstavy, spíše vyjádření naděje, že se něco daří a dá se zachránit. Když jsem byl předloni na cestě po Botswaně, získal jsem po všech těch zprávách šířících se mediálním světem a které mluví o vyvražďování slonů, nosorožců, ale i dalších trofejních zvířat alespoň na chvilku pocit naděje.
Botswanská vláda je v tom nejlepším slova smyslu osvícenecká. Snaží se vychovávat obyvatelstvo k přesvědčení, že živé zvíře v kombinaci se zvídavým, a hlavně platícím turistou je ta nejlepší kombinace pro všechny. Důkazem, že se to daří je například to, že v Botswaně mají se slony opačný problém než většina ostatních Afrických zemí, tady jsou totiž i místa, kde jsou přemnožení.


Výstava fotografií „Afrika ještě žije“ je mým nepatrným příspěvkem k osvětě o kontinentu, který je posledním místem na zeměkouli s největší koncentrací velkých savců ve volné přírodě. Je to místo, které si zaslouží ochranu, péči a respekt.

Všechny srdečně zvu na svoji dosud největší výstavu fotografií z mé milované Afriky.

Vernisáž je jako koncert, zúročuje všechnu námahu a pachtění, v tomto případě fotografa, který se odhodlal jít s kůží na trh.

Budu moc rád, když mě na té cestě doprovodíte.

AFRIKA ještě žije

výstava bude slavnostně zahájena dne

28. března 2019 v 16 hodin, 

ve Výstavních síních Rabasovy galerie, ul. Vysoká 232, Rakovník.

Výstavu zahájí Jiří Anderle

Výstava potrvá od 28. 3. - 9. 6. 2019 (otevírací doba: út - ne od 10 do 18 hodin)

Rabasova galerie Rakovník